Arytmia czyli zaburzenia rytmu serca – skurcz serca powodowany jest przez impuls elektryczny rozchodzący się po sercu. W przedsionku serca znajduje się biologiczny rozrusznik, który nadaje sercu rytm. Zaburzenia rytmu serca mogą wynikać z nieprawidłowości w powstawaniu lub przewodzeniu impulsu. Praca serca w tej grupie chorób może być zbyt wolna, zbyt szybka lub nieregularna.
Szmer nad sercem – u dzieci zwłaszcza tych najmłodszych dość często podczas wizyt lekarskich i badań kontrolnych wysłuchiwane są szmery nad sercem . Nie każdy szmer związany jest z wadą serca. U dzieci najczęściej występuje szmer czynnościowy zwany też niewinnym lub rozwojowym.
Sinica – nieprawidłowe sine zabarwienie skóry zwłaszcza w okolicy ust, płatków uszu i palców. Może być objawem wad serca.
Omdlenie – może być objawem nieprawidłowości neurologicznych i kardiologicznych – dość często występuje jednak u całkowicie zdrowych u dzieci i młodzieży zwłaszcza w okresie dojrzewania.
Gorsza tolerancja wysiłku fizycznego – może być pierwszym objawem wady serca lub choroby układu krążenia. Wydolność dziecka można prównać do wydolności rówieśników lub do jego własnej z wcześniejszego okresu.
Słaby przyrost masy ciała, trudności w karmieniu noworodków i niemowląt – przyjmowanie pokarmu jest jednym z największych wysiłków wykonywanych przez noworodki i niemowlęta. Przerywanie podczas karmienia, długi czas karmienia, a w konsekwencji słaby przyrost masy ciała może być objawem niewydolności układu krążenia. Informacje o trudnościach w karmieniu noworodków i niemowląt należy zgłaszać lekarzowi rodzinnemu podczas wizyt kontrolnych.
Profilaktyka infekcyjnego zapalenia wsierdzia – organizm pacjentów z wrodzona wadą serca narażony jest na większe ryzyko osiedlenia się drobnoustrojów na nieprawidłowych strukturach serca. Z tego powodu pacjenci wymagają działań zapobiegających, które obejmują szczególna dbałość o higienę jamy ustnej, regularne kontrole stomatologiczne oraz profilaktyczne dawki antybiotyków przed zabiegami chirurgicznymi i stomatologicznymi.