...diagnostycznego cewnikowania serca

StartJak się przygotować do...?...diagnostycznego cewnikow...

Zabieg diagnostycznego cewnikowania serca wykonywany są wyłącznie w Klinice po ustaleniu wskazań przez kardiologa dziecięcego. Termin przyjęcia do Kliniki celem wykonania badań kwalifikujących i cewnikowania serca ustala lekarz Kliniki. Hospitalizacja trwa zwykle 5 dni.

Cewnikowanie serca jest metodą diagnostyczną pozwalającą na bezpośrednią, dokładną ocenę budowy i funkcji serca oraz określenie rodzaju i ciężkości wady. Cewnikowanie serca polega na wprowadzeniu cienkiej plastikowej rurki przez naczynie krwionośne do serca. W tym celu nakłuwa się żyłę lub tętnicę udową (w pachwinie). Obrazy podczas cewnikowania uzyskuje się metodą Roentgena. Takie badanie pozwala na:

  1. Oznaczenie zawartości tlenu we krwi w poszczególnych przedziałach serca i dużych naczyniach krwionośnych
  2. Pomiar ciśnienia krwi nie tylko w dużych naczyniach, ale i wewnątrz serca
  3. Dokładne zobrazowanie i rejestrację budowy i pracy serca oraz przepływu krwi dzięki podaniu kontrastu poprzez cewnik

To wszystko pozwala dokładnie rozpoznać wadę serca oraz podjąć decyzję i zaplanować dalsze leczenie.

Przygotowanie dziecka do cewnikowania serca rozpoczyna się od pierwszego dnia pobytu w Klinice, kiedy wykonywane są badania kwalifikujące do cewnikowania. Ma to na celu potwierdzenie, że nie ma przeciwwskazań i zabieg może zostać wykonany. Dzień przed cewnikowaniem dziecko jest kąpane, aby zmniejszyć ilość bakterii na skórze i ograniczyć ryzyko groźnych infekcji. Bardzo ważne jest, aby przed zabiegiem dziecko miało pusty żołądek. O godzinie ostatniego karmienia poinformuje pielęgniarka. Bycie na czczo zabezpiecza to przed potencjalnie groźnymi wymiotami, które mogą wystąpić w trakcie lub po zabiegu, dlatego należy ściśle przestrzegać zaleceń personelu. Rano przed badaniem dziecko otrzyma leki, które zmniejszą obawę i ułatwią zaśnięcie w czasie badania. Po tym dziecko zostanie przewiezione przez pielęgniarkę na salę zabiegową. Rodzice oczekują na dziecko na oddziale. Badanie zwykle trwa około 1-2 godzin. Czas badania zależy od rodzaju wady i stopnia złożoności wady.

W czasie badania dziecko będzie spało – anestezjolog wykonuje znieczulenie ogólne. Większe dzieci, które będą współpracowały przy badaniu, mogą mieć wykonane badanie w znieczuleniu miejscowym po podaniu leków uspokajających. Metody znieczulenia zapewniają dziecku bezbolesny przebieg zabiegu.

Po cewnikowaniu dziecko wróci na swoją salę do łóżka, w którym będzie musiało pozostać do następnego dnia. Dziecko po badaniu może być senne lub rozdrażnione. Rodzice mogą przebywać z dzieckiem. Powinni postarać o to, by dziecko spokojnie leżało, gdyż strącenie opatrunku może spowodować krwawienie w miejscu wkłucia. Po badaniu dziecko może jeszcze wymiotować. Jeszcze przez kilka godzin powinno pozostawać na czczo. Zwykle po ok. 2-3 godzinach od badania można podać do picia wodę lub herbatę, należy jednak zawsze zapytać o to personel. Podanie mleka możliwe jest ok. 3-4 godziny od zabiegu. Starsze dzieci lekkie posiłki mogą zjeść wieczorem o ile personel wyrazi zgodę. Po cewnikowaniu do dziecka co jakiś czas będzie przychodziła pielęgniarka lub lekarz, żeby je zbadać – jest to rutynowe postępowanie. Badanie zwykle wymaga opracowania i o jego wynikach rodzice informowani są następnego dnia. Następnego dnia wykonywane są badania kontrolne. Zazwyczaj dziecko może wrócić do domu drugiego dnia po badaniu.